NAMESTE HİNDİSTAN

 

Resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti. Dünyanın en büyük yedi coğrafi alanından biri, en büyük ikinci nüfusuna sahip ülkesi ve dünyanın en büyük demokrasisi. 

Hindistan, farklı renkler keşfetmeyi seven gezginler için biçilmiş kaftan. Aynı zamanda bir harikalar diyarı. Bünyesinde barındırdığı binlerce tanrıyı, geleneği, festivali, kültürü kısaca hayatı olduğu gibi -rol yapmadan- önünüze seren bir ülke.

“Hindistan’da ne yapılır?” diye sorarsanız cevap vermesi zor. Çünkü saymakla bitecek gibi değil… Görkemli saraylar, binlerce tanrı ve tapınak, sokakta serbestçe gezinen inekler, yol ortasında pişen ve elle yenen yemekler, çöller, yüksek rakımlı dağlar, sessiz sular, nehirler, inançlar, renkler, danslar, ritüeller…

Bu yazıda en çok dikkat çekenlerden birini, belki de en çok gidilmek isteneni paylaşmak istedik. Gerçeklik güdülerinin kaybolduğu Varanasi’yi…

Varanasi, Hinduların dinî merkezi, ölümü bekleyen insanların kenti, geçmiş ve geleceğin, sonsuzluk ve devamlılığın bir arada olduğu yer.

Varanasi’de hayat ve ibadet sabahın ilk ışıkları ile başlar. Her Hindunun kendine özgü bir ibadet şekli vardır. Kimisi suya batıp çıkar, kimisi adaklar sunar, kimisi kutsal nehrin suyunu doldurup evine götürür ve çiçekler, meyveler, lambalar suya bırakılır.  Varanasi, yıkım tanrısı Shiva’nın kenti ve bir tür hac merkezi. Hinduizmde reankarnasyon inancı var ve Ganj’ın kutsal sularının onların ruhlarını sonsuz huzura kavuşturacağına inanıyorlar. Bu nedenle Hindistan'da Hindular, dünyanın her yerinden ölümü beklemek için Varanasi’ye geliyor. Ölümü bekleyen insanların konaklamaları için çeşitli pansiyonlar var. Bu pansiyonlarda kalacak parası olmayan insanlar ise bir köşede oturup bekliyorlar ya da öldükten sonra aileleri onları buraya getiriyor ve cesetleri burada yakılıyor. 

Hindular ölen kişiyi, Ganj kıyısındaki ghatlara getiriyorlar, yakma için hazırlanan yere yatırıyorlar.  Varanasi’de yakılmanın bir bedeli var. Bir bedenin tamamen küle dönmesi için en az beş saat ateşin devamlı yanması gerekiyor. Tercih edilen odun cinsi -güzel koktuğu için- sandal ağacı, ama bu çok maliyetli olduğundan dolayı normal odun kullanıp, üzerine sandal ağacı talaşı da dökülebiliyor. Orada bulunan rahipler, kutsal ateşle odunları tutuşturuyor. Sürekli ölü yaktıkları için bazı yerlerde ağır bir koku olabiliyor.

 

Ölüleri, kentin dinî kimliğinin içinde özel bir yere sahip, nehrin sularının yükselip alçalması düşünülerek inşa edilmiş olan “ghat” denen yerlerde yakıyorlar. Varanasi’de bir sürü ghat var. Sabahın erken saatlerinde yapılan tekne turları, ghatları baştan başa gezdiği için hepsini görebilirsiniz. En gözde rota ise kuzey - güney sırasını izlemek… Tekneye binmek istemiyorsanız, ghatları yürüyerek de gezebilirsiniz. Ama en güzel fotoğraflar tekneden çekiliyor, uyarmadan geçmeyelim.

Varanasi’de görülmesi gereken bir diğer ritüel ise ateş seramonisi “Aarti”. Yılın 365 günü, her akşam saat 19.00’da gerçekleştirilen bir tören. Ganj’a olan minnetlerini göstermek için Dasaswamedh Gath’ta toplanıyorlar. Birlikte şarkılar söylüyorlar, tütsü yakıyorlar. Törenden sonra ise Ganj Nehri’ne yüzlerce mum bırakılıyor. 

Kısa Kısa

• Mutlaka gidip görmeniz gereken bir yer: Hindistan’ın neresine giderseniz gidin, Varanasi’yi seyahat planınıza mutlaka ekleyin! 

• Ölü yakma seramonisini ve Aarti törenini mutlaka izleyin, sabah erken saatte tekne turuna çıkın.

• Ganj Nehri’ne girmeyin, suyunu içmeyin. 

• Varanasi’de sadece bir gece konaklama yapmanız yeterli.

 
   
TAKVİM
TUR PLANLAYICI
Nasıl bir seyahat istersiniz ?
Başlangıç Tarihi ?
Bitiş Tarihi ?
ARA
PtsSalÇarPerCumCtsPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
 
SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ? HEDİYE KART BAŞVURUSU REZERVASYON YAP
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
İletişim Numaranız
Katılmak İstediğiniz Tur Hediye Edilecek Tur
Kişi Sayısı
Sizi Nezaman Arayalım
Doğrulama Kodu

GÖNDER
 
HEDİYE KARTI

Antonina turizm Hediye Kart'ı dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilir, dilerseniz de size hediye edilen kart ile rüya gibi bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sevdiklerinize Hayallerinin 
Tatilini Hediye Edin!
Antonina turizm Hediye Kart, şık tasarımıyla sevdiklerinize, çalışanlarınıza, müşterilerinize ve özel hissettirmek istediğiniz herkese verebileceğiniz ayrıcalıklı bir hediye... Dilediğiniz miktara karar vererek online satın alma işlemine hemen başlayabilirsiniz.

Unutulmaz Bir Tatil Sizi bekliyor!
Size hediye edilen Antonina Turizm Hediye Kart'ınız sayesinde, Antoninayla dünyanın birçok köşesine gidebilirsiniz. Hediye Kart sahiplerinin tek yapması gereken Antoninanın birbirinden farklı tatil seçeneklerinden dilediğini seçip çantalarını hazırlamak!

Zarif Sunum
250, 500, 750, 1.000, 1.500 TL seçenekleriyle pratik birer hediye alternatifi olan kartlar, sunumlarıyla da dikkat çekiyor. Özel olarak tasarlanmış paketinin içerisinde son kullanma tarihi ve limitinin yer aldığı tanıtım broşürüyle birlikte sunulan Antonina Hediye Kart; farklı, prestijli ve unutulmaz bir hediye.

 

 
 
Whatsapp