BULUTLARA ASILI KENT: MACHU PICCHU

BULUTLARA ASILI KENT: MACHU PICCHU

Mayalar, Kızılderili Maya halkları tarafından kurulan Kolomb öncesi Amerika uygarlıklarından biri. Meksika’nın güneydoğusundan Guatemala’ya kadar uzanan bir bölgede hüküm sürmüşlerdir.

Onları herhangi bir devletten ayıran ise bize miras bıraktıkları. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil, üç gövdeli, tepesi üç tüy biçiminde yapılmış piramidal tapınak Tikal ve Yucatan Yarımadası’nda bir dönem dinî bir merkez de olan, Chichén Itzá Antik Kenti gibi çok sayıda tapınak ve antik kent vardır.

Ama içlerinde bir tanesi var ki hiç birine benzemiyor: Adı Quechua dilinde “Yaşlı Zirve” anlamına geliyor. And Dağları'nın zirvesinde, 2 bin 360 metre yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerindeki sarp kayalıklar arasında yükselen bir tepe üzerine kurulan “Machu Picchu”, hepsinden daha güzel, hepsinden daha özel… Uzun zaman sonra bulunan İnkaların kayıp kenti olduğundan mı yoksa etrafı derin kanyonlarla, uçurumlarla çevrili bir yerleşim bölgesi olduğundan mı bilinmez, gezginlerin en çok gitmek istediği rota olarak karşımıza çıkıyor.

Machu Picchu hem gün doğumu hem de gün batımına hâkim bir tepe üzerinde, su kaynaklarına yakın, tarım yapılabilecek topraklar üzerinde, dere yatağından taşınarak getirilmiş taşlarla ve dönemine göre mimari harikası sayılabilecek bir kent olarak inşa edilmiş. Hem de tekerleği bile icat etmemiş bir toplum tarafından… Hayret etmemek, hayran olmamak elde değil!

24 Temmuz 1911’de Yale Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışan tarihçi Hiram Bingham tarafından keşfedilen Machu Picchu, İnka Hükümdarı Pachacutec Yupanqui tarafından 1450’li yıllarda yaptırılmıştır. 100 yıl sonrasında ise terkedilmiştir. Kent sakinlerinin, kente dışarıdan gelen seyyahların getirdiği çiçek hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybettiği düşünülmektedir.

Machu Picchu, merdiven sistemiyle birbirine bağlanmış taş yapılardan oluşur. Şehirdeki yaklaşık 3 bin basamak, bugün de kullanılabilir durumdadır. Tarım alanları teraslardan yapılmıştır. Şehir duvarlarında kullanılan, ağırlığı 100 tonu bulan kayaların tamamı, aşağıdaki nehir yatağından yukarı taşınmıştır. Kent herhangi bir harç kullanılmadan, kusursuz bir hesaplama ve mühendislikle birleştirilerek, iki farklı fay hattı üzerine inşa edilmiştir.

1983 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren, 7 Temmuz 2007’de ise Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen Machu Picchu, daha çok ziyaretçi tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

 

 

 
   
TAKVİM
TUR PLANLAYICI
Nasıl bir seyahat istersiniz ?
Başlangıç Tarihi ?
Bitiş Tarihi ?
ARA
PtsSalÇarPerCumCtsPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
 
SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ? HEDİYE KART BAŞVURUSU REZERVASYON YAP
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
İletişim Numaranız
Katılmak İstediğiniz Tur Hediye Edilecek Tur
Kişi Sayısı
Sizi Nezaman Arayalım
Doğrulama Kodu

GÖNDER
 
HEDİYE KARTI

Antonina turizm Hediye Kart'ı dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilir, dilerseniz de size hediye edilen kart ile rüya gibi bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sevdiklerinize Hayallerinin 
Tatilini Hediye Edin!
Antonina turizm Hediye Kart, şık tasarımıyla sevdiklerinize, çalışanlarınıza, müşterilerinize ve özel hissettirmek istediğiniz herkese verebileceğiniz ayrıcalıklı bir hediye... Dilediğiniz miktara karar vererek online satın alma işlemine hemen başlayabilirsiniz.

Unutulmaz Bir Tatil Sizi bekliyor!
Size hediye edilen Antonina Turizm Hediye Kart'ınız sayesinde, Antoninayla dünyanın birçok köşesine gidebilirsiniz. Hediye Kart sahiplerinin tek yapması gereken Antoninanın birbirinden farklı tatil seçeneklerinden dilediğini seçip çantalarını hazırlamak!

Zarif Sunum
250, 500, 750, 1.000, 1.500 TL seçenekleriyle pratik birer hediye alternatifi olan kartlar, sunumlarıyla da dikkat çekiyor. Özel olarak tasarlanmış paketinin içerisinde son kullanma tarihi ve limitinin yer aldığı tanıtım broşürüyle birlikte sunulan Antonina Hediye Kart; farklı, prestijli ve unutulmaz bir hediye.

 

 
 
Whatsapp