Her gezginin rüyasıdır Transsibirya treni. Doktor Zhivago nostaljisinin dayanılmaz çekiciliği, Rus Devrimi’nin kült coğrafyası, Çarlık Rusya’nın Romanoffları,  upuzun nehirler, dev göller, renkten renge bürünen doğanın kolajı bu resmin içinde yer alan imgelerden sadece bazılarıdır.

Rusya steplerinin uçsuz bucaksız coğrafyasında batıdan doğuya veya doğudan batıya doğru seyahat etmek yaklaşık 10 bin kilometrelik yolu kat etmeniz anlamına gelir.  Bu mesafe içinde yüzlerce şehir, kasaba ve köyden, onlarca nehir ve golden geçiliyor. Bu seyahati iki şekilde yapmanız mümkün. Birincisi Rus Devlet Demiryolları’nın tarifeli seferi veya güvenli ve beş yıldızlı bir otelin tüm konforunu sunan özel bir trenle.  Bu yazımızda ikinci seçeneği yani özel bir trenle Transsibirya yolculuğunu anlatıyoruz.

Pekin’den Moskova’ya uzanan ve 20 yıldan bu yana sadece seçkin kişilerin seyahat ettiği “Çarın Altın Treni” dünyadaki tren yolculuklarının öncü kuruluşu Lernidee şirketinin işletme tecrübesi ve Türkiye’de sadece Antonina Turizm’in organizasyonuyla Türk yolculara bu yıl ilk kez kapılarını açıyor.  

Öncelikle bu özel trenin özellikleri ve niteliklerini anlatalım. Bu sıradan olmayan, özel bir tren – yani bu trende kompartımanınız özel ve tüm seyahat boyunca aynı trenle seyahat ediyorsunuz.

Bir elektrikli lokomotif, erzak ve yolcuların bavullarını taşıyan bagaj vagonu, personel vagonu, restoran vagonları ve yolcu vagonlarından oluşan toplam 21 vagondan oluşuyor. Tüm trende dolaşmak mümkün, özellikle de en arka vagon en güzel manzaraya sahiptir. Hatta bagaj kompartımanlarından bile manzara seyretmek mümkündür. Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri yüksek hijyen standartlarının kontrolü için tren vagonlarını her seyahatten önce denetlemektedir. Tren kompartımanları Kruşçev’in “Politbüro Çarları”nin seyahatlerine izafeten nostaljik kızıl kumaşlarla bezenmiş ancak tüm modern komfora da sahiptirler. Eski Sovyet politburo üyelerinin bile kendini evde gibi hissedecekleri bir ambiyansta seyahat ediliyor adeta – pek tabii ki 21. Yüzyılın komforu ve rahatlığıyla! Kompartıman yatakları 80 x 185 cm ebatlarında iki yataktan ve değişken manzaraları izlemek için rahat bir koltuktan oluşuyor. Kompartımanlarda özel duş ve tuvalet de bulunuyor.

Trende geceleri de çalışan oda servisi de bulunuyor. Çay, kahve, meşrubat, bira ve diğer içecekler her daim emrinizde. Trende sigara içenler de düşünülmüş. Tiryakiler için özel bir sigara içme bölümü mevcut.

Her günün etkinliğini her vagonun ilan panosundan takip ediliyor. Günün ajandası, tren seminerleri ve gezi programları bu panodan yazılı. Trende sağlık sorunlarına acil müdahalede bulunacak bir doktor da bulunuyor. Duyurular her kompartımanda bulunan kapalı devre radio yayınıyla da yapılıyor.

Rus Çarı’nın Özel Altın Treni’nde gezilerin yanı sıra sadece bu trene özgü bir etkinlik bulunuyor. Şehirler ve bölgeler arasında seyahat sürerken, trende konunun uzmanları özel seminerler de veriyor. Transsibirya tren yolculuğunda geçilen ülkeler, yerler ve bölgelerin tarihi, kültürü, sanatı, gelenekleri, efsaneleri ve daha pek çok bilgilerin verildiği bu seminerler turun en keyifli etkinliklerindendir. Her gün yapılan bu seminerler yolcuların bir sonraki görülecek yerleri daha donanımlı olarak gezmeleri sağlanıyor.

Pek tabii ki tüm kompartımanlarda klima ve kitap okuma ışıkları da mevcuttur.

Turun bazı özelliklerini ise şöyle sıralanabilir: Güvenli, Temiz, ve yüksek standarttaki özel trende yolculuk yapılıyor; Baykal Gölü’nde iki uzun fotoğraf molası veriliyor ve tekne turu yapılıyor; Moğolistan’da at gösterisi izleniyor; Geleneksel Sibirya Köyleri görülüyor; Pekin, Ulan Bator, Irkutsk, Novosibirsk, Yekaterinburg, Kazan ve Moskova’da şehir turları yapılıyor; çok sayıda ikon ve katedral; Trende ülkeler, bölge ve kültürler hakkında günlük seminerler; İstasyonlarda geleneksel ekmek, tuz ve balalayka müziği ile karşılama yapılıyor;  Geleneksel ve özel mutfak lezzetlerinden tadılıyor;  Birçok yerde vodka ve havyar ikramları yapılıyor.

Baykal Gölü’ndeki tekne turu sırasında hava koşulları imkan verdiği takdirde yüzme imkanı da veriliyor. Akşam yemeklerinden sonra restoran vagonlarında canlı müzik eşliğinde manzaraya bakarak şarabınızı yudumlar veya diğer yolcularla tanışmak ve sohbet etmek imkanı bulabilir; satranç veya briç oynayabilirsiniz.

Turun programı

1-4 Gün İSTANBUL – PEKİN – GOBİ ÇÖLÜ

Turumuz Pekin’den başlamaktadır. Pekin’in rengârenk dünyasını keşfetmek, Çin Seddi’ni ve Yasak Şehri görüyoruz.  Özel ve modern bir trenle destansı yolculuğumuza başlıyoruz. 16 saat sürecek bu manzaralı yolculukta Çin’in yoğun kırsal hayatını, tozlu yollarda hareket eden merkepli arabaları, Gobi Çölü’nü kompartımanımızın camından izleyerek ilerliyoruz. Çin – Moğolistan hududuna geliyor ve Çar’ın Altın Treni’ne geçiyor (Tren değişikliği rayların farklı büyüklükte olmasından kaynaklanıyor) ve hiçbir eşyanıza eliniz değmeden bagajınız diğer trene aktarılmaktadır. Bagajlar aktarılırken sınırda yer alan Erlian adlı sınır kasabasında bulunan renkli pazarını keşfediyoruz, sonrasında Çar’ın Altın Treni binip hareket ediyor ve bir sure sonra Gobi Çölü’ne varıyor ve ilerliyoruz. Yolculuğumuz Moğolistan’ın yeşil steplerinden ilerleyerek sürüyor. 

5.Gün              ULAN BATOR

Güneşin ilk ışıklarıyla uyananlar Moğolistan’ın ortalarından geçerken kompartıman camlarından şahane manzaraları görüyoruz. Sabah başkent Ulan Bator’a geliyoruz. Esas bagajlarınızı kompartımanınızda bırakıp sadece 1 gece için ihtiyaç duyabileceklerinizi yanınıza alıp Şehir merkezinde yer alan otelimize yerleşiyoruz. Otel’e yerleştikten sonra Ulan Bator şehrini keşfe çıkıyoruz. Etkileyici işkence sahnelerinin yer aldığı ve Budist Mimari’nin görüleceği Choijin Lama Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz. Öğlen yemeğini yerel bir restoranda lezzetli Moğol yemeklerini tadıyoruz. Yemek ve Turun ardından serbest zaman alıyoruz. Akşam yemeği otelimizde. Yemeğin ardından gırtlak şarkıları eşliğinde ve at başından yapılan kemanlarla çalınan müzik eşliğinde ve geleneksel kostümlerle oynanan Moğol Gecesi’ne katılıyoruz. Gecenin ardından otelimize dönüyoruz.

6.Gün              GANDAN MANASTIRI VE MOĞOL ALPLERİ

Bugün Budist Gandan Manastırı’nı ve Moğolistan’ın ortalarında yer alan vadileri keşfediyoruz. Ulan Bator’un güneyinde iki saat mesafede ilginç kaya şekillerini görüyoruz. Yol üzerinde ziyaret ettiğimiz Demiryolu Müzesi Moğol tren tarihi hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Geleneksel Yurt Çadırlarını görüyor ve bu Yurt çadırlarının içinde paket olarak öğle yemeği alıyoruz. Ardından, milli bayram “Nadaam”da oynanan at oyunları ve geleneksel güreşi izliyoruz. Oyunları izlerken sütte terbiye edilmiş kuzu eti ve kımızdan tadıyoruz. Bundan sonraki durağımız Sibirya.

7. Gün             ULAN UDE

Baykal Gölü’ne dökülen Moğolistan’ın en uzun nehri Selenga’nın oluşturduğu vadiye gelirken Moğol Steplerine veda ediyoruz. Trenimizin Transsibirya Demiryolu’na katılacağı Ulan Ude’ye varıyoruz.  Şehir turuna katılıyor ve Ulan Ude’yi keşfediyoruz.

8.Gün              BAYKAL GÖLÜ

Dünyanın en büyük tatlı su gölü Baykal’a tam gün ayırıyoruz. Baykal gölü aynı zamanda Unesco’nun Dünya Doğa mirası listesindedir. Öğleden önce göl kıyısında yer alan tarihi tren istasyonuna varıyoruz. Yol üzerindeki yer şekillerini aşmak için mimari açıdan olağanüstü ilginç köprüler, tüneller ve viyadüklerden geçiyoruz. İki uzun fotoğraf molamızda bol bol fotoğraf çekip muhteşem manzaralara tanık oluyoruz. Gölde yüzebilir veya Baykal Köyü’nü gezebiliriz. Gece yeterince sıcaksa etkileyici gölün kıyısında piknik yapıyor, ardından trene tekrar biniyoruz. Bundan sonraki istasyonumuz İrkutsk.

9.Gün  İRKUTSK

Sabah saatlerinde Doğu Sibirya’nın başkenti İrkutsk’a varıyoruz. Trende ana bagajımızı bırakıyor ve şehir merkezindeki otelimize gidiyoruz. Şehir turumuzda drama tiyatrosu, Çar’ın yeni dikilmiş heykelini kapsıyor. Öğle yemeğinin ardından Sibirya’da eski yaşamları konu edinen açık hava müzesini ziyaret ediyoruz. Yöreye özgü bir köyü geziyor sonra da Baykal Gölü’nde kısa tekne turu yapıyoruz.

10.Gün                        SİBİRYA

Sabahın erken saatlerinde trenimiz bizi dağları, billur suları olan nehirleri ve şırıl şırıl dökülen çağlayanlarıyla Doğu Sibirya’nın birbirinden farklı manzaraları eşliğinde bizi gezdiriyor. Bu gün gözlerimizi manzaralara bırakıp düşüncelerinizi büyüleyici güzelliklere terk etme günüdür. Trende Sibirya hakkında verilen derslerden birine katılıyoruz. Havyar yiyip votkadan tadıyoruz.

11. Gün              NOVOSİBİRSK

Öğlene doğru Sibirya’nın en büyük şehri Novosibirsk’e geliyor ve geleneksel bir şekilde olan ekmek, tuz ve balalayka müziğiyle karşılanıyoruz. Şehir turunda hareketli Pazar yerini ve Ob Nehri’ni görüyoruz. Akşam trenimiz batı yönüne seyretmeye devam ediyor.

12.Gün                         YEKATERINBURG

Öğleden sonra trenimiz Ural Dağları’nın başkenti ve Asya ile Avrupa arasındaki köprü olan  Yekaterinburg’da duruyor. Şehir Çar Deli Petro tarafından 1723 yılında kurulmuş, ancak şehir asıl ününü 1918 yılında son çar 2. Nikola’nın ailesinin burada öldürülmesinden dolayı yapmıştır. İki saatlik turumuzda çar ailesinin infaz edildiği Kanlı Katedral’i ziyaret ediyoruz. Turun ardından trenimize biniyor ve Avrupa kıtasında yolculuğumuz sürüyor.

13.Gün                                    KAZAN

Sabahın ilk ı.ıklarıyla Volga’nın iki yakasında yer alan eski Tatar başkenti Kazan’a geliyoruz. Şehir turunda Tatar Camileri ve Rus Ortodoks Katedrali’ni görüyoruz. Kazan’ın tarihi derinlere inmektedir. Kazan Kremlini göreceğimiz yerler arasındadır. Kazan şehrinin incisi sayılan bu mekân, Haziran 2001’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası’na dahil edilmiştir.  Kremlindeki turumuzda Tatar, Kazak ve Rusların kanlı ilişkilerine tanık olacağız. Turun ardından Volga Nehri’nde tekne turunu yapıyoruz ardından trene binip yolculuğumuza devam ediyoruz.

14 ve 15.Gün                          MOSKOVA – İSTANBUL

Öğleden önce dünyanın en zengin ve hareketli şehirlerinden Rusya’nın başkenti Moskova’ya geliyoruz.  Uzun bir yolculuktan sonra trenden ayrılıyor ve otobüsümüzle otelimize geliyoruz. Öğlen vakti ilk ziyaret yerimiz Kremlin’dir. Kremlin ve Kızıl meydan 1920 yılında Unesco Dünya Kültür miras listesine dahil olmuştur. Kremlinde Altın kaplamalı soğan kubbeleriyle katedralleri ziyaret ediyoruz.

On dört gün süren yolculuğumuzda yeni yerlere yapacağımız keşfin yanı sıra muhteşem dostlukları da beraberimizde getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Düdük çaldı, haydi hep beraber efsanevi Transsibirya yolculuğuna!

Avatar
Yazar

Sanat Tarihçi

Yorum Yazın