Hıristiyan dünyasının en önemli günlerinden biri  Noel’dir. 24 Aralık gecesini 25 Aralığa bağlayan gece, Hazreti İsa’nın doğumunun kutlandığı gündür. Hıristiyanların en kutsal gününde dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de Noel kutlamaları yapılıyor. Türkiye’deki Hıristiyanlar da bu kutsal gecede kiliseleri doldurup, ayinler ve kutlamalar yapıyor. Buhurlar ve tütsüler içindeki kiliseler o gece farklı bir güzelliğe bürünüyor. Rengarenk giysileri içinde ruhban sınıfının geçişi, tertemiz elbiseleriyle ortalarda dolaşan çocuklar, cemaatin en güzel sesli insanlarından oluşan kilise korosundaki hazanların, mugannilerin ilahileri çan seslerine karışıyor.

Son yıllarda İstanbul’da farklı turlarla ismi öne çıkan Antonina Turizm geçtiğimiz Noel gününde “İstanbul’da Noel”  turunu sekizinci kez düzenledi.

Programda altı farklı Hıristiyan mezhebinin kilisesi Atilla Tuna rehberliğinde geziliyor. Çok özel bir mekanda geleneksel Noel yemeği alınıyor, ardından İstanbul katedraline gidiliyor. St Esprit Katedrali’nde gruba özel olarak açılan “Yeraltı Mezarlığı” gezildikten sonra kilise içinde bulunan iki yüz yıllık Org görülüyor ve bu tarihi binanın içinde sergilenen  yağlıboya tablolar ve tarihi eserlerin hikayeleri anlatılıyor.

Öğlen saatlerinde Fener’de bulunan Rum Ortodoks Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi ile başlayan tur, Tarlabaşı’nda yer alan Kadim Süryani Meryemana Kilisesi, Taksim Ermeni Katolik Surp Azvazazin Patrikhane Kilisesi, Balık Pazarı Ermeni Gregoryen Üç Horan Kilisesi, İstiklal Caddesi Protestan Hollanda Şapeli’yle devam ediyor ardından da  Latin Katolik Santa Maria Draperis Kilisesi’yle sona eriyor.

Böyle anlamlı bir günde Noel günlerinin vazgeçilmezlerinden Sıcak Şarap katılımcılara sunuluyor. Noel yemeği ise Beyoğlu’nun nostaljik atmosferini yaşatan

Corinne Restaurant’ta alınıyor-tabi yine Noel’e özgü ballı kestaneli mönüsü ile.

Turun rehberi Sanat Tarihçi Atilla Tuna sekiz yıl önce bu turu arkadaşlarına Noel’e özel gezi yaparken başlatmış. Daha sonra birçok kişinin talep etmesiyle bir tur haline dönüşmüş. Bu yıl katılım rekor 120 kişiyle yapıldı.

Rum Ortodoks Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi:

Dünyanın en önemli kiliselerinden biri olan bu eşsiz yapı 1601 yılında Bizans dönemi kalıntıları üzerinde inşa edilen bir Osmanlı Kilisesi. Kilise birkaç bölümden oluşuyor. Patrikhane Binası, Patrikhane Resmi İkametgahı, Aya Yorgi Kilisesi, Vaftiz Yağı İmalathanesi ve Kütüphane. Burada üretilen vaftiz yağı 86 farklı baharat ve çiçek karıştırılarak en kaliteli zeytinyağı ve gülyağı kullanılarak Paskalya’dan dört gün öncesinden kaynatılarak üretiliyor, ardından da dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Kilisenin içinde çok önemli Hıristiyan azizleri ve daha da önemlisi Hz İsa’nın işkence bağlanarak işkence gördüğü  sütun da bulunuyor-bu da İstanbul’un koruyucu tılsımlı taşlardan biri olarak kabul ediliyor.

Tarlabaşı Kadim Süryani Meryemana Kilisesi: Tarlabaşında yer alan ve İstanbul Süryani Cemaati’nin en önemli kilisesi. Uzun yıllar süren restorasyondan sonra on yıl önce ibadete açıldı.

Taksim Ermeni Katolik Surp Azvazazin Patrikhane Kilisesi: 19. yüzyılda Ermeni Cemaati Protestan ve Katolik misyonerlerinin ciddi kuşatması altında kalmıştır. Çok sayıda cemaat üyesi kaliteli eğitim nedeniyle çocuklarını Osmanlı İmparatorluğun İstanbul, Tarsus, Tokat, İzmir, Beyrut, Halep ve daha birçok şehirlerindeki Protestan ve Katolik okullarına göndermiş bu nedenle Apostolik Kilisesi’ne mensup binlerce  Osmanlı Ermeni’si mezhep değiştirmiştir. Bazıları Katolik, bazıları da Protestan olmuştur. Bu kilise günümüzde Katolik mezhebine mensup Ermenilerin Patrikhanesi’dir.

Balık Pazarı Ermeni Gregoryen Üç Horan Kilisesi: Beyoğlu’nda film seti olarak birçok filmde konu olmuş bir kilisedir. Kilisenin bahçesinde kısmet açıp sıhhat verdiğine inanılan Surp Agop adlı bir Ermeni azizine ait bir mezar bulunmaktadır. Efsaneye  göre günümüzde Divan Oteli’nin kazıların sırasında mezar buraya nakledilmiş ancak mezarı nakleden kişilere görünmesi üzerine özel bir tören düzenlenmiştir. Duaların kabul edilmesi için mezarın yanı başında bulunan sudan alarak etrafında yedi kez dolaşıp mezarın üzerine suyu dökmeniz lazım.

İstiklal Caddesi Protestan Hollanda Şapeli: Hollanda Konsoloslu bahçesi içerisinde yer alan bu küçük kilisede çok önemli bir tarihi olay gerçekleşmiştir. 17. Yüzyılda dönemin İstanbul Ortodoks Patriği şok bir kararla Protestanlığı kabul etmiş ardından diplomatik sıkıntıya neden olmuştur. Günümüzde Türkçe dahil birçok dilde ayin yapılıyor.

Latin Katolik Santa Maria Draperis Kilisesi: Kilise’nin en önemli eserleri apsiste yer alan ve mucizevi olduğuna inanılan Bizans döneminin orijinal ikonlarından Meryem Ana İkonu. Birçok yangın olmasına rağmen ikon yangınlardan hasar almadan kurtulmuştur. Kilisenin bir  de üç yüz yıllık bir orgu vardır ki döneminin en iyilerinden olduğu kabul edilmektedir.

St Esprit Katedral Kilisesi: Katedral kilisesi Notre Dam De Sion Lisesi’ne komşu binadır. Kilisenin yeraltı mezarlığı dönemin en önemli kişilerinin lahitlerinin bulunduğu yerdir. Mızıka-i Hümayun’un kurucusu Donizetti Paşa, İstanbul’un en eski eczanelerinden Della Suda’nın kurucusunun da bulunduğu çok sayıda kişinin mezarı bulunuyor.

Avatar
Yazar

Sanat Tarihçi

Yorum Yazın