Alp Dağları’nın eteklerinde yüzölçümü küçük, turizm çeşitliliği büyük bir ülke Slovenya. Engin dağlık bir coğrafya, yeşil ve ekolojik bir çevre, billur gibi akan nehirler, dünyaca ünlü kayak merkezleri, dünyanın en derin mağaraları, masalımsı göller, tarihi dokusu korunmuş şehirler, güzel kumsallar, dünyanın en soylu atları-Lipizaner’ler, çimen kayağı, sayısız buz pateni pistleri, enfes şaraplar ve lezzetli kaynak suları… Tüm bunların yanı sıra İstanbul’dan kolay ve rahat ulaşım, ülke içinde seyahat ederken tren ve otobüsün dakik ve seri olması, iletişim olanakları, insanlarının konukseverliği, Avrupa’nın tam ortasında yer alması gelmeniz için diğer cazibe unsurlarıdır.

Çok değil bundan yirmi yıl kadar önce Slovenya’lı biri ile aynı kimliği taşıyordum: Yugoslavya vatandaşlığı. Bugün o kimlikten bir eser kalmadı, tek devletten 7 farklı ülke çıktı ve biz eski Yugoslavyalılar çil yavruları gibi dağıldık; ancak her Slovenya ziyaretimde kendimi hala evimde gibi hissederim. Bunun en önemli nedeni hiç kuşkusuz çocukluk hatıralarımdır. İlkokul yıllarımda bir kez, lisede okuduğum sıralarda ise birkaç kez Slovenya’ya gitmiştim. O günlerde Slovenya’ya gitmek – aynı ülkenin çocukları olsak da biz en güneyden gelen Makedonyalılar için – bir Avrupa ülkesine gitmek kadar farklıydı. Gazeteci Babam, Slovenya’nın teknolojisinden, gelişmişliğinden, bu Cumhuriyetin Avrupalılığından konusu açıldıkça söz ederdi.

Her ülke bazı markalarıyla tanınır. Slovenya sözcüğünün bende çağrıştırdığı ise GORENJE beyaz eşya, ELAN kayak malzemeleri, SAVA lastikleri, FRUCTAL meyve suları, ARGETA gıda ürünleri, PALOMA kağıt mendilleri, ISKRA elektrik malzemeleri.. Küçük bir ülkenin Avrupa’da büyük çapta üretim yapabileceğinin güzel örnekleri. Bu üretim sayesindedir ki Slovenya kişi başına düşen ulusal gelirle İspanya ile aynı seviyededir.

Slovenyalılar kendilerini daha çok Batı Avrupalı gibi hissederler ama en sevdikleri müzik Balkan müziğidir ve konusu Balkan müzikli eğlence olan ve “Balkan Jur” olarak adlandırılan hafta sonu eğlenceleri en popüler gece kulübünden daha fazla ilgi çeker. Bundan dolayı Slovenlerin kendilerini Avrupalı ama Balkanlı ve Slav olarak hissettiklerini söyleyebilirim.

Bu ülkeye ayak bastığınız zaman sizi tertipli bir havaalanı ve güler yüzlü pasaport polisi karşılıyor. Havaalanında taksiye bindiğinizde, otomobillerin konforu ve taksi şoförlerinin nezaketi rahat etmenizi sağlıyor (Darısı bizim başımıza diyerek devam edelim).

Ljubljana

Başkent Ljubljana’ya yarım saatlik otoban yolculuğuyla varılıyor. Bu güzel şehrin tarihi merkezini iki saat sürecek bir yürüyüş turuyla tamamlanabilir. Şehrin tarihi merkezi  Preşeren Meydanı’dır. Franze Preşeren Slovenlerin ulusal şairi ve Slovenler için bir Mehmet Akif Ersoy’dur. Onun adına verilen bu meydanda ozanın büyük bir bronz heykeli yer alıyor. Bu noktada başlayacak olan yürüyüş turunda Ljubljanica Nehri üzerinde inşa edilen Üçlü Köprü dikkatimizi çekecektir. Mimar Joze Plecnik tarafından inşa edilen bu köprülerden birini geçtikten sonra Kongre Meydanı, Üniversite Binası, Ejderha Köprüsü, Aya Nikola Katedrali, ve Roma şehir surlarını görmek mümkün.  Ljubljana’nın en görkemli anıtı kuşkusuz Ortaçağ Kalesi’dir. Kongre Meydanı yakınlarından hareket eden teleferikle Kale’ye çıkabilir ve şehrin en güzel manzarasını görebilirsiniz. Ljubljana’da konaklama imkanları da çok geniş. Akşam yemeği alabileceğiniz restoranlar çeşit çeşit.  Gece hayatını tanımak isteyenler için her bütçeye göre yer bulmak mümkün.

Bled Gölü

Ljubljana’ya bir saat uzaklıkta Bled Gölü bulunuyor. Bin yıllık bir tarihi geçmişin izlerini gölün ortasında yer alan kilisesinde, yamacın tepesindeki Ortaçağ Şatosu’nda görebilirsiniz. Kışın yağan kar Bled Gölü’nü masalımsı bir havaya sokuyor. Etrafı Alp Dağları’yla çevrili Bled Gölü kışın donduğu için, buz tabakasının üzerinde buz pateni de yapılıyor. Slovenya’nın en yüksek dağı olan Triglav’a yakınlığı, Bohinj gibi kristal bir suya sahip bir başka gölün çok yakınında yer alması, Kranjska Gora ve Bovec gibi dünyaca ünlü kayak merkezlerine yarım saat mesafede bulunması ve gölün yanı başında bulunan kayak pisti de gelmek için apayrı çekim kaynakları. Karlar ve buzlar eridiğinde ise baharın tüm tazeliklerini görmek mümkün. Rengarenk kır çiçekleri, su kaynakları, akarsular, şelaleler her yerde fışkırırcasına doğaya karışıyor. Şık otelleri, renkli gece hayatın yanı sıra Avrupa’nın en saygın İşletmecilik Yüksekokulları’ndan biri de Bled’de  bulunuyor.

Soça Vadisi

Slovenya’nın en yüksek tepesi olan Triglav Dağı’ndan güneye doğru inerseniz Soça Vadisi’yle karşılaşacaksınız. Vadi’ye kıvrımlı ve panoramik bir yolla iniliyor ve kısa bir yolculuktan sonra yemyeşil bir doğanın ortasında yer alan masmavi bir nehri gördüğünüzde güzelliği sizi şaşırtmasın: Avrupa’nın en temiz suyuna sahip Soça Nehri herkesi büyülüyor. 136 km’lik nehrin genişliği bazen bir metreye kadar daralıyor, bazen de 500 metreye kadar genişleyebiliyor. Soça’nın her iki yanında otomobilimizle zikzak çizerek yol alırken çok sayıda çiftlik, dokusu korunmuş tarihi yerleşim ve zengin bir bitki örtüsü görüyoruz.

Slovenya Rivierası

Slovenya’nın küçük de olsa bir sahili var. Adriyatik Denizi’nin en kısa sahil şeridine sahip olan bu ülkenin kıyıda Ankaran, Koper, Izola ve Piran olmak üzere dört yerleşim yeri bulunuyor. Bu rivierayı ziyaret edenlerin mutlaka Piran’ı görmeleri gerekir. Piran İtalyan kökenlilerin çoğunlukta olduğu bir sahil kasabasıdır. En ünlü Piranlı ise dünyaca ünlü kemanı Giuseppe Tartini’dir. Bu kasabada ziyaret etmeniz gerekenler arasında şehir surları ve tarihi evleridir. Riviera’nın bir diğer ziyaret edilmesi gereken yer Koper’dir. Balık Restoranlarında mutlaka balık ve deniz mahsullü bir yemek almanızı şiddetle öneririm. Bu şehirde tarihi eser de çok; Aya Yorgi Kilisesi ve çan kulesi, vaftizhane, Aziz Fransis Kilisesi, Venedik Evi, Yunus Kapısı, Belediye Sarayı ve Deniz Feneri bunların  başlıcalarıdır.

Postojna Mağarası’nın İnsan Balığı

Dünyanın en derin mağaralarından biridir. Bu mağaraya girmeden önce klastrofobik olup olmadığınızı bir kez daha düşünün çünkü mağara trenle iki saat sürecek bir yolculukla gezilebiliyor. Onlarca galeri, ışıklandırma, düzen ve organizasyon etkileyici. Bu mağaranın en önemli özelliği İnsan Balığı’nın burada yaşamasıdır. Derisinin renginden dolayı bu adın verildiği biliniyor.

Lipizaner Atları

8. yüzyılda Kuzey Afrika’dan, önce İspanya’ya ardından da Orta Avrupa’ya getirilen bu atlar Habsburg Hanedanı’nın resmi atları olmuştur. Dünya’nın en pahalı atları olan Lpizaner’lerin  dünyada sadece 3  bin adeti var. Bu gösterişli atlar artık sadece tören alaylarında ve spor yarışmalarında görülebiliyor.

Sonuç olarak Slovenya’yı hala gezmenin şimdi tam zamanıdır. Yakınlığı, güzelliği ve zarafeti ile sizi mutlaka büyüleyecektir..

Avatar
Yazar

Sanat Tarihçi

Yorum Yazın