Buzullar, balinalar ve unutulmaz doğa manzaraları eşliğinde dolaşmak ve kristal kokulu havasından bolca solumak isteyenlerden iseniz Patagonya’yı kaçırmamanız gerekir. Engin doğanın okyanuslarla buluştuğu, balinaların, deniz foklarının, penguenlerin yaşadığı Arjantin ve Sili’nin bu etkileyici bölgesi onbinlerce kilometre kareden oluşuyor. Uçsuz bucaksız step manzaraları, And Dağları, Macellan Boğazı, Valdes Yarımadası, Perito Moreno Buzulu ve birçok gezginin hayalinde olan ve ancak Mare Australis gemisiyle ulaşılan Ateş Toprakları Arşipeli (Tierra del Fuego), Beagle Kanalı, Pia Buzulu ve Jules Verne’in “Dünyanın Ucundaki Fener” adlı romanına konu olmuş Horne Burnu Patagonya’da görülmesi gereken en önemli yerlerdir.

Valdes Yarımadası

Patagonya’nın en görkemli yaban hayatı rezervi olan Valdes yarımadası Patagonya’nın olmazsa olmazıdır. Katil Balinalar, binin üzerinde Okyanus Balinası, iki bin civarında Güney Okyanus Balinası, binlerce Fil Foku, deniz aslanları ve Macellan pengueni bu muazzam doğa rezervinde görülmesi olası hayvanlardır. Bu hayvanları görmek için özel tekneyle denize açılmak ve balinaların yoğun olarak bulunduğu sahaya gitmek gerekir. Haziran – Aralık ayları arasında Okyanus Balinaları görülebilir. Diğer balina türlerini görmek biraz şans işidir. Balinaları görmek için öncelikle Puerto Madryn veya Puerto Piramides’ten tekneyle denize açılmak gerekiyor. Zodiac veya daha büyük teknelerle tur yapan şirketler var. Yasa gereği Balinalara 100 metre yaklaşılınca motorların durması gerekiyor.

Perito Moreno Buzulu

Dünyaca ünlü bu buzul Parque Nacional Los Glaciares (Buzullar Ulusal Parkı) içinde bulunuyor. Bu park içinde Argentino Gölü, Canal de los Tempanos (Buzdağı Kanalı), Upsala Buzulu, Onelli Gölü gibi diğer doğal güzelliklerden oluşuyor. Kartpostallarda kaymaklı dondurma gibi görünen Perito Moreno Buzulu 30 km uzunluğu, 5 km genişliği ve 60 metre yüksekliği olan bu doğa harikası Patagonya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden belki de en önemlisidir. Dünyadaki diğer buzullar erimeye yüz tutarken Moreno Buzulu’nun istikrarlı bir seyri var. 1917-2009 yılları arasında buzuldan büyük kütleler 17 kez Argentino Gölü’ne düşmüş ve gölün yükselmesine neden olmuştur. Buzulu izlemek için en iyi yöntem tekneyle yakınına kadar yaklaşmaktır. Zamanı olanlar tam gün sürecek “buzul üzerinde kramponlu ayakkabıyla yürüyüş” turlarından birine katılabilirler.

Ateş Toprakları Arşipeli (Tierra del Fuego) ve Mapuche, Hain, Tehuelçe Yerlileri

Yanan Topraklar anlamına gelen Tierra del Fuego bölgesi Arjantin ve Şili tarafından bölünmüştür. Bölgede kışın süren zor hava şartları yüzyıllar içinde yüzlerce gemi kazasına neden olmuştur.

İlk Avrupalı yerleşimciler Patagonya’ya 16.yüzyıldan itibaren gelmeye başladıklarında buradaki yerel nüfusun 400 bin kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu bölgeye hakim olan Mapuçe yerlileri tarım, Tehuelçe yerlileri ise savaşçılık ve büyücülükle uğraşmışlardır. Patagonya’nın güneyinde yaşayan Yamana yerlileri kıyıdan kanolarla yapılan balina avcılığıyla,  Hauş ve Selk’nam yerlileri ise deniz kıyısında ve ormanlarda yaşayan flora ve faunanın değerlendirilmesiyle ayakta kalmışlardır. Güneye doğru yaklaştıkça daha ilkel yaşamın varlığı da gözlenmiştir. Tierra del Fuego bölgesinden 1520 yılında gemileriyle geçen Macellan kıyılarda kamp ateşleri gördüklerini yazar. Bu kamp ateşlerini yakan yerlilerin çok ilginç inanç biçimleri ve törenleri vardı. Örneğin, Hain yerlilerinin bir Selk’nam geleneği olan “ergenliğe geçiş” töreni yaparlardı. Bu törende başı külahlı ve türlerle süslü bir kabile bireyi erkeklik organlarını Guanaco tendomuyla bağlar ve erkekliğe adım atan gençlerin önünde cilve yapardı. İlk aybaşı olmuş genç kızlar ise kırmızı boya ile boyanır ve birkaç gün sessiz olmaları istenirdi. Günümüzde bu törenler yerliler arasında hala yapılmaktadır.

Horn Burnu ve Dünyanın Ucundaki Fener

Güney Amerika kıtasının en güney noktası Horn Burnu’dur. 1616 yılında Hollandalı denizciler tarafından keşfedilen burnun adı gemilerinin adı olan Hoorn’dan gelmektedir. Macellan Boğazı’nın güçlü akıntıları büyük gemilere sıkıntı yarattğından Horn Burnu, Panama Kanalı’nın 1914 yılındaki inşaatına kadar Atlantik’ten Büyük Okyanus’a geçen yelkenli ticari gemiler için tek seçenekti. Dünyan’ın bu en uç noktası ünlü Fransız romancı Jules Verne tarafından yazılan “Dünyanın Ucundaki Fener” adlı romanına ve aynı adlı romandan 1971 yılında  Kirk Douglas ve  Yul Brynner’in de rol aldıkları filme konu olmuştur. 

Via Australis Gemisi

Ateş Toprakları Arşipeli’nde bulunan buzullar, adalar ile Horn Burnu’nu görebilmek için bölgede yıllardan beri faaliyet gösteren lüks bir gemi mevcut: Mare Australis Gemisi. Australis şirketinin üç gemisinden biri olan bu gemi Punta Arenas ile Ushuaia arasında seferler yapıyor. Dört ve beş günlük seferler yapılıyor. Bu olağanüstü yolculuk süresince ıssız adalar, deniz canlıları, penguenleri görüyor ve “Dünya’nın Sonu” olarak da adlandırılan ve UNESCO’nun Dünya Doğal Mirası Listesi’ndeki Horn Burnu’na ayak basıyoruz.

Türkler Patagonya’da

Antonina Turizm 8 – 21 Kasım tarihleri arasında Patagonya turu düzenliyor. Bu gezinin özelliklerinden bazıları şunlardır: Valdes Yarımadası’nda Balina İzleme..Penguenler..Deniz Fokları.. Australis Kruvazyeri ile Cape Horn’a buzullar ve geçitler arasında yolculuk..Magdalena Adası.. Perito Moreno Buzulu.. Buenos Aires’te Tango Gecesi. Özetle Patagonya gezisinde görünmesi gereken her yer programda mevcut.

KUTU

Patagonya’daki dünyaca ünlü buzullar nasıl oluştu?

Dünyanın en önemli buzulların Patagonya’da bulunması şaşırtıcı değil. Bunun nedeni dünyamızın jeolojik tarihi ile doğrudan bir ilgisi vardır. 130 milyon yıl kadar önce günümüzde Güney Amerika kıtası Hindistan, Antarktika Avustralya’yı da içine alan ve Gondwanaland olarak bilinen büyük bir kıtanın parçasıydı. Kıtalar ayrıldı ve Güney Amerika kıtası günümüzdeki konumunu aldı.

100 milyon yıl kadar önce Güney Amerika ve Nazca platolarındaki volkanik yarıkların çarpışması sonucu   And Dağları şekillenmeye başlamıştır. Günümüzdeki And Dağları ise 15 milyon yıl önce başlayan ve dört milyon yıl öncesine kadar süren volkanik patlamalardan  sonra oluşmuştur. Milyonlarca yıl süren patlamalardan çıkan zehirli dumanlar Güneş ışınlarının dünyaya gelmesini engellemiş ve Buzul Çağ başlamıştır. Bir başka varsayım ise 3 milyon yıl kadar önce Patagonya’daki bir meteor yağmurundan sonra aniden havaların soğumasıyla Buzul çağı başladığı yönündedir. Patagonya’da yer alan buzulların en önemli nedeni budur. En önemli buzullar And Dağları’nın güney kısımlarında yer almaktadır.

KUTU

Dünyanın en eski canlıları: Dinozorlar Patagonya’da

Patagonya’yı mesken edinen ilk canlılar burada 235 milyon yıl önce yaşayan dinozorlardır. Kretase, Jura ve Trias jeolojik evrim çağlarına ait fosiller dinozorların bu bölgede 67 milyon yıl öncesine kadar yaşadıklarını göstermiştir. Arjantin’in Neuquen şehri yakınlarında yapılan kazılarda başka kıtalarda görülebilecek türlere ait fosillere rastlanmıştır. Dünyada tespit edilebilen en büyük dinozor olan Argentinosaurus ve Gigantosaurus  Patagonya’nın yerlilerindedendir. 20 yıl önce Auca Mahuida yanardağı civarında yapılan yüzey araştırmasında binlerce dinozor yumurtası bulunmuştur.Dinozorların yok olmasından sonra iki milyon yıl öncesinden MÖ 8 bin yılına kadar dev vahşi kediler yaşamaktaydı. Bunların arasında Gliptodon olarak adlandırılan Armadilloların atası, Milodon olarak bilinen dev ayılar bulunuyordu.

KUTU

Patagonya halkının kültürel kökeni

Buzulların erimesiyle Patagonya günümüzdeki koyu rengini elde etmiştir. İlk insanın bu bölgeye ne zaman yerleştiği konusunda farklı varsayımlar vardır. MÖ 45000 tarihinde buzla kaplı Bering Boğazı’ndan geçtiği savı uzun süre kabul edilmesine karşın son dönemlerde  kan gruplarında yapılan testler, kafatası ölçümleri ve etimolojik alanlarda yapılan çalışmalar Patagonya halkının yerel Amerika veya Polinezya ile Avustralya Aborijinleri  ile bağlantı kurulmasına çalışılmıştır. Örneğin bir Şili yemeği olan curanto bazı Polinezya yemekleriyle benzerlik göstermektedir. Kesin olan bir konu ise buradaki ilk yerleşimin MÖ 12000’e ait olduğudur.

KUTU

Çalkantılı bir tarih

1492 yılında Amerika kıtasının keşfi Patagonya yerlilerinin de yaşamlarını altüst etti. İlk İspanyol birlikleri 1516 yılında Arjantin’e gelmeye başladı. İspanyolların yerli halk üzerinde zorba davranışları yerlilerde büyük tepki çekti ve direnişler başladı. Bu süreçte Katolik rahiplerin Patagonya’nın katolikleştirilmesinde büyük çalışmaları olmuştur. Macellan 52. Paralelde günümüzde de adını taşıyan boğazı 1520’de keşfetti. Macellan’ın bu keşfi birçok denizci ve maceracıyı bu bölgeye gelmeyi teşvik etmiştir. Birçok İspanyol, İngiliz, Hollandalı ve Portekizli denizci bir efsane halinde dolaşan altın hikayelerinin peşinde koşarak Patagonya’ya akın etmiştir. İngiliz devletinin namlı korsanlarından Frnacis Drake ve Edward Fenton  bu bölgeye akın ederek yerel halka terör estirmişlerdir. Punta Arenas, Puerto Desado,  ve Valdivia gibi şehirler bu dönemlerde çok önemli liman kentler olmuştur. Macellan Boğazı Panama Kanalı’nın inşaatına kadar önemini korumuştur. 17. yüzyıldan itibaren İspanyol askerleri ve yerliler arasında ilan edilmiş savaş onyıllarca sürmüştür. Arjantin’in 1818 yılında bağımsızlık ilan etmesinin ardından ise yeni bir döneme girilmiştir. 19. Yüzyılınj son çeyreğinde çok sayıda İngiliz, Sloven, Hırvat ve Sırbistanlı Arjantin’e ve Patagonya’ya yerleşmiştir.  

KUTU

Patagonya ismi nereden geliyor

1520’deki geziye katılan İtalyan yazar Antonio Pigafetta, Tehuelçe yerlilerini ilk kez gören Macellan’ın yüzündeki hayret ifadesini anlatır. Pigafetta, Macellan’ın Tehuelçe yerlilerine “büyük ayak” anlamına gelen İspanyolca “patagones” deyimini kullandığını yazmıştır.

Avatar
Yazar

Sanat Tarihçi

Yorum Yazın