KÜBA

Turistler için en yoğun dönem Noel, Paskalya, Temmuz ve Ağustostur. Bu dönemlerde fiyatlar yüksektir ve yer bulmak daha zordur. Küba'ya gitmek için en iyi zaman havanın ılık olduğu ve fırtınaların daha az olduğu Ocak- Mayıs ayları arasındadır. Yıl boyu çeşitli dönemlerde festivaller vardır.

Las Terrazas, Canimar River, Varadero, Vinales, Playas del Este ve Trinidad, Rum Museum, Casa de la Amistad, Museo de la Ciudad de Habana (şehir müzesi), Cienfuegos başlıca festivaller ve etkinliklerdir.

Küba'nın başkenti olan Havana'nın nüfusu yaklaşık olarak on bir milyon kişidir. Kentin bir bölümü buraya ilk gelen koloniler tarafından 1519 yılında bir liman kenti olarak inşa edilmiştir. Bu tarihi kent 1982 de UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak açıklanmıştır. Havana'da birçok müze ve farklı kültürlerden etkilenerek restore edilmiş ihtişamlı saraylar bulunmaktadır.

Küba'ya gidip de rom ve puro alınmadan dönülmez. Ayrıca antika eşyalar, parfüm çok çesitte saat bulabilirsiniz. Yaptığınız alışverişlerde fatura almanızı tavsiye ederiz. Dükkanlar genellikle Pazartesiden Cumartesiye 10:00 - 18:00 arası açıktır.  Pazar günleri ise 10:00 - 13:00 arası açıktır. Ödemeler Pesos (CUC) olarak ya da kredi kartı ile yapılabilir ancak American Express ve Amerika kartları kullanılmaz.

Kübalıların kökenleri İspanya ve Afrika'ya dayanmaktadır. Kübalılar çok sıcakkanlı ve misafirperver insanlardır ve iletişim kurmak çok kolaydır. Kübalılar için vazgeçilmez olarak nitelendirebileceğimiz seylerin başında müzik gelmektedir. Hemen her yerde canlı müzik gruplarina rastlayabilirsiniz. Havana'nın gece yaşamı oldukça hareketlidir..

BAŞKENT: HAVANA 

Küba’da başkent, 1607 yılında Santiago De Cuba’dan Havana’ya taşındı. Havana Küba’da en çok turist çeken şehirdir. Geçmişin izlerini hala üzerinde taşıyan yapıları, Kübalıların yaşam tarzları, puro fabrikaları, tiyatro kütüphane sinema salonları, spora düşkünlükleri sayesinde kurulan çok sayıda spor kompleksleri ile Havana görülmeye değer bir şehir.  

Eski Havana: Havana’da en çok dikkat çeken bölge Eski Havana’nın bölgesidir. Bu bölge UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından 1982 yılında    “İnsanlığın kültürel mirası” olarak korunmaya alınmıştır. Koruma altına alındığı için bu    bölgeye bir çivi bile çakılamıyor. Bu da, ilk bakışta bu bölgenin bakımsız ve yıkık dökük bir görüntü sergilemesine yol açsa da, dikkatle inceleyince bu binaların buram buram tarih koktuğunu, yaşanılan olayların sessiz tanıkları olduklarının ispatlıyor. 

ŞEHİR: SANTİAGO DE CUBA 

Santiago De Cuba, Küba’nın eski başkentidir. Bu şehir ülkenin bir ucunda yer alıyor, daha doğrusu, Havana’ya göre ülkenin bir ucunda bulunuyor. Şehrin coğrafi olarak çevresi Siera Maestra dağlarıyla çevrili, buda normal olarak gökyüzünde uçuşan yırtıcı kuşlara tanık  olmanızı sağlıyor. Şehirde ilk gözünüze çarpacak olan “Liberasyon Caddesi’nde” bulunan heykeller olacaktır. Bu heykeller devrim sırasında ölenlerin anısına dikilmiştir. Devrimcilerin heykellerini gördükten sonra, Santiago Devrim Meydanı’na gidebilirsiniz. Antonio Maceo’nun   at üzerindeki heykelini bu meydanda görebilirsiniz. “The Museo Chileno de Arte  Precolombino”, 3000 yıllık giyim malzemelerinin sergilendiği müzeyi gezebilir, kısacası Santiago’da iyi vakit geçirebilirsiniz. Santiago gezinize bir tur rehberi eşliğinde çeşitli  bölgelere turlar yapabilirsiniz. Bu turlar sayesinde çeşitli yerleri görme şansınız olabilir. Özellikle La Gran Piedra’ya gidebilirsiniz. Bu bölge Santiago’nun 28 kilometre doğusunda bulunuyor, deniz seviyesinden oldukça 
yüksek bir yer. Burada bir yanda Siera Maestra dağlarını, bir yanda ise, Karayip denizinin bir bölümünü ve şeker kamış fabrikalarını görebilirsiniz. Bu manzarayı seyretmek Küba gezinizin unutulmaz anları arasında yer alacaktır. 

ŞEHİR: TİRİNİDAD 

Trinidad 19. yüzyıldan kalma bir şehirdir. Küba’nın bir çok şehri gibi burası da, UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Küçük dar sokaklar, sokaklarda oyun oynayan çocuklar, kapıların önünde oturup sohbet eden kadınlar, her yerden gelen müzik sesleri, sokaklarda eğlenen insanlarla tam anlamıyla klasik bir Küba havası esiyor   Trinidad’da… Ancak Küba’nın bu şehrinin bir diğer önemli ayrıntısı ise, dünyaca ünlü olan   Playa Ancon plajına sadece 12 kilometre uzakta olmasıdır. Bembeyaz kumların üzerinde güneşlenmek, turkuvaz rengi bir okyanusta serinlemek için bulunmaz yerlerden bir tanesidir. 

ŞEHİR: VARADERO 

Varadero; Havana’ya 200 kilometre uzaklıkta olan bir şehirdir. Bu şehir turistler için özel yapılmış bir yerdir. Oteller, restoranlar, gündüzleri ve geceleri sürekli bir şekilde etrafınızda salsa yapan, şarkı söyleyen Kübalılar ve 200 kilometre uzunluğunda olan eşsiz plajı ile  Küba’da unutulmaz bir tatil yaşamak için… 

YEMEK 

Küba’da farklı bir yemek tarzı bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Kübalıların   ellerinde envai çeşit deniz ürünü bulunmasına rağmen bundan çok fazla şekilde   yararlandıkları söylenemez. Genel olarak masalarında; tavuk, domuz eti gibi ızgara yapılan ürünlere rastlayabilirsiniz. Ve Küba’da en çok tüketilen bir diğer yiyecek ise çok fazla yetişmesinden dolayı avokadodur. Ve tabii ki de kahve Küba’da yemekten sonra, yemekten önce her daim içilen alkolsüz tek içecek… Küba’da tadına bakacağınız kahveler ilk etapta  biraz ağır gelecektir, fakat zamanla bu tada alışıp vazgeçilmezleriniz arasında olacaktır. Ancak çay tiryakileri için ufak bir hatırlatma; Küba’da çay bulabilmeniz biraz zor. İsterseniz yolculuğa çıkmadan önce yanınıza poşet çay alabilirsiniz. 

ALIŞVERİŞ 

Küba’da alışveriş kelimesi size ne çağrıştırıyor. Tabii ki de; puro… Küba’ya gelen    ziyaretçilerin bir çoğunun buradan puro almak, puro içmek, ya da puronun fabrikalarını  gezmek için geldiklerini biliyor muydunuz? Ancak puro cenneti olan bu ülkede  alışverişlerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; sokaklarda size puro satanlardan uzak durmanız olacaktır. Bu satıcıların sattıkları purolar, hem kalitesiz oluyor, hem de Küba devletinin “aldığınız her puronun mutlaka faturası olmalı” gibi ciddi uygulamaları var. Faturalı ve kaliteli puroları ise, devlete ait olan yerlerden satın alabilirsiniz. Küba’dan kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz bir diğer ürün ise Küba ile bütünleşmiş olan rom’dur. Tabii ki de rom, puro, kahve Küba’da alışveriş denilince bunlar akla geliyor fakat alışveriş sadece   yiyecek ürünleri ile sınırlı değil. İlk olarak tropikal ağaçların bulunduğu bir ülkede tabii ki de ticarete dökülen bir diğer alan ise; tahta oymacılığıdır. Çeşitli tropik ağaçları oyarak,     yapılan hediyelik eşyalar Küba gezinizi hatırlatacak çok güzel hediyeler olacaktır. Ayrıca Küba’da özellikle Havana’da, CHE’nin fotoğraflarının, görüntülerinin bulunduğu, tişörtler, kartpostallar ve çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz. 

EĞLENCE 

Küba’da eğlence dans anlamına gelir. Bütün dünyayı etkisi altına alan dans figürleri, Küba’da ortaya çıkmıştır. 1870 yılında Rumba, 1900 yıllarda Bolero, 1953 yılarında Cha cha cha ve     en son olarak da Salsa 1970 yılında Küba’da ortaya çıkmıştır. Aslında bu dansların Küba’da ortaya çıkması ile ilgili olarak çeşitli tartışmalar vardır. Bir çok ülke, bu dansların kendilerine  ait olduklarını savunuyor. Ancak Küba’nın milli dansı olan “Son” un ezgilerinin Salsa’da görülmektedirler. Müzik ritimleri ve dans figürleri olarak Salsa’nın Son’dan esinlendiği bilinmektedir. Dünyaya ün salmış, danslardan, figürlerden ve bu figürlerin Küba’da ortaya çıkışlarından bahsederek herhalde Küba’da eğlence hayatı için fazlasıyla ipucu vermiş bulunuyoruz. Küba’da insanlar sokaklarda, gece kulüplerinde her yerde eğlenir. Her yerden yükselen davul sesleri, müzik ritimleri ile Küba’nın, her saat her dakika eğlenen bir ülke    olduğu söylenebilir. Küba’da gece hayatının bu kadar yoğun olmasının bir nedeni de yerel içkileri olan rom’a olan düşkünlükleri de olabilir. 

ULAŞIM 

Küba’da şehirlerarası ulaşım için, uçakla yolculuk yapabilirsiniz. Küba’da 9 tane havaalanı bulunmaktadır. Şehirlerarası yolculuklarınız için bir diğer seçenek ise; tren ve otobüslerdir. Karayolu yolculuklarınızda, etrafınızı seyretme imkanı bulabilirsiniz. Kilometrelerce uzanan  şeker kamışı tarlalarını, yolculuklar sırasında seyredebilir, Küba’ya bir kere daha hayran kalabilirsiniz. Küba’da şehir içi ulaşım için araba kiralamanız en uygun seçenek olacaktır.  Araba kiralamak, bir yerden bir yere taksiyle gitmekten çok daha ucuza geliyor. Ancak eğlenceli bir şehir turu atmak için; eski amerikan arabalarıyla ve özellikle Chevrolet marka arabalarla keyifli bir Havana turu yapmayı ihmal etmeyin. 

PARA VE SAĞLIK HİZMETLERİ

Küba'da iki çeşit para birimi vardır convertible pesos (CUC) ve Cuban pesos (CUP). Convertible pesolar sadece Küba'da Euro, Pound, Kanada Doları ve İsviçre Frankı ile satın alınabilirler. Bu para birimleri global döviz bürolarında %8 komisyonla çevrilebilirler. ABD Doları da çevrilebilir ancak %18 komisyonla. Visa en çok kullanılan kart türüdür. Yasal ambargo nedeniyle ABD bankalarının kartları Küba'da kullanılmaz.

Kübalılar çok daha zengin olan komşuları ABD'den çok daha iyi koşullarda ve ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadırlar ve her geçen yıl sağlık standartlarını yükseltmekte ve harika hastaneler kurmaktadırlar. Küba'da her türlü sağlık hizmeti verilmektedir. Buna rağmen kalışınız boyunca geçerli bir sağlık sigortası yaptırmalısınız. Büyük şehirlerde turistlere hizmet veren klinikler bulunmaktadır ve doktorlar İngilizce konuşmaktadır. Bu hastaneler ücretlidir ancak batıdaki özel hastanelerle karşılaştırıldıklarında oldukça ucuzdur.

Önemli şehirleri: Havana, Santiago, Tirinadad, Varadero 
Uçuş süresi: Yaklaşık 10 saat ( İyi yolculuklar) 
Para birimi: Peso. (8 Kasım 2004 itibariyle turistlerde Peso kulanmak zorundadırlar.) 
Yüzölçümü: 110.860 
Saat farkı: Saatlerinizi 8 saat geri almayı unutmayın! 
Resmi dil: Resmi dil İspanyolca’dır. Otellerde ve turistik merkezlerde İngilizce bilinir 
Başkenti: Havana 
Sıcaklık: Ülkede genel olarak yaz ve bahar aylarını yaşar. Mayıs ve ekim arasında yağışlar görülür. 
Nüfus: Yaklaşık 11,1 Milyon
Vize: Küba Tük vatandaşlarından vize istemektedir. 

ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Nasıl telefon edilir: 00+90+alan kodu+telefon numarası Cep telefonları çalışmamaktadır. 
Türk konsolosluğu: Calle 20, No:301 Esquiana 3 ra Miramar la Habana 
Telefon kodu: 53 

İLGİNÇ BİLGİLER

 1. Unesco araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülkedir.
 2. Küba’da en yenisi 1959 model olan Amerikan arabalarına sıkça rastlarsınız.
 3. Küba sokaklarında reklam panosu göremezsiniz.
 4. Küba’nın meşhur puro fabrikalarının en büyük özelliği şeflerinin işçilere mesai bitimine kadar kitap ve gazete okumalarıdır.
 5. Küba’da banka bulunmamaktadır.
 6. Küba’da en çok tüketilen yiyecek kahve, rom ve avokadodur.
 7. Küba’da alkolsüz içilen tek içecek kahvedir.
 8. En fazla kokteyl çeşidi bu ülkede yapılmaktadır.
 9. Fakir bir ülke olmasına rağmen sokaklarda evsizleri ya da dilenenleri göremezsiniz. Çünkü bu ülkede barınma, sağlık ve eğitim ücretsizdir.
 10. Tahta oymacılığı bu ülkede gelişmiş el sanatlarındandır.
 11. Amerikalı yazar Ernest Hemingway ‘’ Çanlar Kimin İçin Çalıyor’’ ve ‘’ Yaşlı Adam ve Deniz ‘’ romanlarını Küba’da yaşadığı dönem yazmıştır.
 12. Bu ülkede spora çok büyük önem verilir ve en revaçta olan spor beysboldur.
 13. Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olması ile dikkati çekmektedir.
 14. Havana’da bir parkta Atatürk’ün büstünün bulunması çok dikkat çekici bir durumdur. Ayrıca Küba halkı Türkleri çok sevmektedir.
 15. Ülkede Şeker Bakanlığı bulunması ilginçliklerden biridir.
 16.  Ülkenin sembol ağacı kral palmiyesi, sembol çiçeği Maripsa (yerel yasemin), sembol kuşu da tüylerinin renklerinin Küba bayrağını çağrıştırması dolayısıyla Trogon’dur.
 17. Küba’da askerlik süresi 2 yıldır. Ayrıca kadınlar da gönüllü askerlik yapabilmektedir.
 18. Halkın cep telefonu kullanımına 2010 yılında izin verilmiştir. Fakat pahalı bir ihtiyaç olmasından çoğu kişide yoktur.
 19. Küba demek dans demektir. 1870 yılında Rumba, 1900 yılında Bolero, 1953 yılında Cha Cha Cha, 1970 yılında Salsa bu ülkeden çıkmıştır.
 20. Dünyanın en iyi sağlık eğitimi bu ülkede verilmekte ve en iyi doktorlar bu ülkeden çıkmaktadır.
 21. Latin Amerika’nın ilk treni bu ülkede yapılmıştır, fakat ulaşım amaçlı değil şeker kamışı taşımacılığı için kullanılmıştır.
 22. Dünyanın en büyük resmi 196 metre boyutu ile bu ülkede bulunmaktadır. Bu eser Fidel Castro’nun arkadaşı ünlü ressam Frida Cahlo’nun kocasına aittir.
 23. Bu ülkede hiçbir zehirli hayvan ve bitki bulunmamaktadır.
 24. Ülkede yerel halk kent içi ulaşımı bici-taxi ile sağlamaktadır.
 25. Anayasalarında devletin dini şudur diye bir madde bulunmamaktadır. Kişilerin dinine, dini uygulamalara karışılmamaktadır. Bu ülkede çok fazla inanan yoktur.
   
TAKVİM
TUR PLANLAYICI
Nasıl bir seyahat istersiniz ?
Başlangıç Tarihi ?
Bitiş Tarihi ?
ARA
PtsSalÇarPerCumCtsPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
 
SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ? HEDİYE KART BAŞVURUSU REZERVASYON YAP
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
İletişim Numaranız
Katılmak İstediğiniz Tur Hediye Edilecek Tur
Kişi Sayısı
Sizi Nezaman Arayalım
Doğrulama Kodu

GÖNDER
 
HEDİYE KARTI

Antonina turizm Hediye Kart'ı dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilir, dilerseniz de size hediye edilen kart ile rüya gibi bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sevdiklerinize Hayallerinin 
Tatilini Hediye Edin!
Antonina turizm Hediye Kart, şık tasarımıyla sevdiklerinize, çalışanlarınıza, müşterilerinize ve özel hissettirmek istediğiniz herkese verebileceğiniz ayrıcalıklı bir hediye... Dilediğiniz miktara karar vererek online satın alma işlemine hemen başlayabilirsiniz.

Unutulmaz Bir Tatil Sizi bekliyor!
Size hediye edilen Antonina Turizm Hediye Kart'ınız sayesinde, Antoninayla dünyanın birçok köşesine gidebilirsiniz. Hediye Kart sahiplerinin tek yapması gereken Antoninanın birbirinden farklı tatil seçeneklerinden dilediğini seçip çantalarını hazırlamak!

Zarif Sunum
250, 500, 750, 1.000, 1.500 TL seçenekleriyle pratik birer hediye alternatifi olan kartlar, sunumlarıyla da dikkat çekiyor. Özel olarak tasarlanmış paketinin içerisinde son kullanma tarihi ve limitinin yer aldığı tanıtım broşürüyle birlikte sunulan Antonina Hediye Kart; farklı, prestijli ve unutulmaz bir hediye.

 

 
 
Whatsapp