Kapalı Çarşı

 “Ey oğul adaletle hükmet ve halkını doyur. Çünkü ne kadar adil olursan halkın da o kadar vergi verir. Ne kadar çok vergi alırsan hazinen de o nispette dolar ve o kadar çok sayıda asker beslersin. Askerin ne kadar çoksa o ölçekte büyük topraklara hükmedersin.”  

Eski Orta Asya Türk Beylerine sözel olarak aktarılan bu önemli öğüt her şeyin temeline adaleti yerleştirir ve bu temeli sağlamlaştırmanın ön koşulunu da halkın doyurulmasına bağlar. Çünkü tarih bize isyanlar neticesinde devlet düzenin sarsılmasının en mühim sebebinin toplumsal adaletin bozulmasıyla sosyal tabakanın alt katmanında ortaya çıkan veya daha da artan açlığın olduğunu göstermiştir.   

Dünya tarihinde uzun bir dönem büyük topraklara hükmetmeyi başaran Osmanlı Devleti de Orta Asya’dan getirdiği bu geleneği yönetimin merkezi olan Topkapı Sarayı’ndan uygulamaya çalışmıştır. Fakat devlet hazinesinin sadece çok sayıda asker beslemekle dolmayacağının ve halkı doyurmak için farklı meziyetlere de ihtiyaç olduğunun idrakinde olan Osmanlı yöneticileri devlet için muazzam bir gelir kapısı olan ticarete ve tüccara her daim ayrı bir önem vermişlerdir. Tüccarların mallarıyla İstanbul’a ve diğer şehirlere rahat ve güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri için gerekli tedbirleri alarak kırsal alanlarda altı saatlik menzillerde Kervansaraylar, kentlerde ise hanlar inşa etmiş ve limanlarını savaş haricinde deniz ticaretine açık tutmuşlardır. Böylece toplumun en temel ihtiyaçları başta İstanbul olmak üzere bütün imparatorluğa ulaştırılmıştır.  

Osmanlı başta fetihten sonra payitahtı olan İstanbul olmak üzere şehirlerini bu yönetsel anlayışla şekillendirmiş, inşa ettiği külliye ve çarşılarla toplumun bütün ihtiyaçlarını bir merkezde toplamıştır. İşte günümüzde Kapalı Çarşı dediğimiz geçmişte ise Çarşıyı Kebir diye adlandırılan ticaretin merkez üssü, Fatih Sultan Mehmed ile beraber kurumsallaşmaya başlamış ve çevresi ile beraber uzun bir zaman diliminde bütünleşerek bugünkü halini almıştır. Bu yüzden Kapalı Çarşı sadece içinde barındırdığı sayısız dükkânlardan, hanlardan, bedestenlerden ve diğer unsurlardan müteşekkil bir yapı değil bunun çok daha ötesinde büyük bir medeniyetin geçmiş tecrübeleriyle harmanlayarak ortaya çıkardığı ekonomik bir teşkilatlanmadır. Farklı etnik ve dini kesimden esnafı bünyesinde barındıran bu sistem lonca teşkilatlanması ile üretimi, ürün kalitesini, fiyatlandırmayı, usta-çırak ve esnaf-müşteri ilişkisini düzenleyerek hazinenin dolmasına ve halkın doyurulmasına büyük katkı sağlamıştır.  

Antonina Turizm olarak Kapalı Çarşı kültür turu ile tarihsel olarak İstanbul’un bu önemli bölgesini tüm detaylarıyla, saklı kalmış (artık içinden yolgeçen) hanları, kapanları, yokuşları, dönemsel mimari yapılarıyla ve dilimize pelesenk olan deyimleriyle keşfetmeye ve anlamaya davet ediyoruz.  Çünkü büyük şairimiz Orhan Veli’nin dediği gibi:  

“Kapalı Çarşı diyip geçme; 
Kapalı Çarşı, 
Kapalı kutu” 

 

Memet Ekinci

Ocak 2016

   
TAKVİM
TUR PLANLAYICI
Nasıl bir seyahat istersiniz ?
Başlangıç Tarihi ?
Bitiş Tarihi ?
ARA
PtsSalÇarPerCumCtsPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
 
SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ? HEDİYE KART BAŞVURUSU REZERVASYON YAP
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
İletişim Numaranız
Katılmak İstediğiniz Tur Hediye Edilecek Tur
Kişi Sayısı
Sizi Nezaman Arayalım
Doğrulama Kodu

GÖNDER
 
HEDİYE KARTI

Antonina turizm Hediye Kart'ı dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilir, dilerseniz de size hediye edilen kart ile rüya gibi bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sevdiklerinize Hayallerinin 
Tatilini Hediye Edin!
Antonina turizm Hediye Kart, şık tasarımıyla sevdiklerinize, çalışanlarınıza, müşterilerinize ve özel hissettirmek istediğiniz herkese verebileceğiniz ayrıcalıklı bir hediye... Dilediğiniz miktara karar vererek online satın alma işlemine hemen başlayabilirsiniz.

Unutulmaz Bir Tatil Sizi bekliyor!
Size hediye edilen Antonina Turizm Hediye Kart'ınız sayesinde, Antoninayla dünyanın birçok köşesine gidebilirsiniz. Hediye Kart sahiplerinin tek yapması gereken Antoninanın birbirinden farklı tatil seçeneklerinden dilediğini seçip çantalarını hazırlamak!

Zarif Sunum
250, 500, 750, 1.000, 1.500 TL seçenekleriyle pratik birer hediye alternatifi olan kartlar, sunumlarıyla da dikkat çekiyor. Özel olarak tasarlanmış paketinin içerisinde son kullanma tarihi ve limitinin yer aldığı tanıtım broşürüyle birlikte sunulan Antonina Hediye Kart; farklı, prestijli ve unutulmaz bir hediye.

 

 
 
Whatsapp